Mit csinál a homloklebeny?


Mit csinál a homloklebeny?
- Az akarat székhelye és a kezdeményezések kiváltója,
- szabályozza az indulatok kontrollálásához, az érveléshez és a kreatív nyelvhasználathoz elengedhetetlen belső párbeszédet,
- fenntartja a figyelmet és az összpontosítást,
- zűrös, pörgős helyzetekben is együttműködésre ösztönöz,
- segíti a bonyolult mintázatok átlátását,
- párhuzamosan több tényezőt is képes kezelni,
- képes előre gondolkodni, tervezni, felmérni a következményeket,
- ez az egyetlen olyan terület, amely tudatában van a test és az elme közti kapcsolatnak,
- közvetlen szerepet játszik minden csúcsteljesítményben,
- rögzíti az elmélyülés, az empátia, a bensőségesség és a kötődés érzését.
Forrás: Kim John Payne: Melegszívű fegyelmezés
Mi is az a homloklebeny tréning? Miért jó, fontos, hasznos?
Az idegrendszer érése belülről kifelé, hátulról előrefelé történik, így homloklebenyünk, jelesül annak is a kéreg állománya a legutolsó az érési sorban. Ez a folyamat alapvetően kb. a húszas éveinkig tart, és ez a magyarázata annak, hogy a kamaszok miért csinálnak annyi hajmeresztő dolgot.
Ugyanis a homloklebeny, méghozzá a prefrontális cortex röviden és tömören az érett felnőtt személyiség központja. Ez mit jelent pontosan?
- a feladat helyzet észlelését, értelmezését,
- a feladat megoldására való motiváció fenntartását,
- a feladat részekre bontását,
- a részfeladatok sorrendbe rendezését,
- a részfeladatok végrehajtását,
- a végrehajtás közbeni megfigyelést, elemzést,
- a sikeres végrehajtáshoz szükséges módosítások beépítését,
- az eredmény és a terv összehasonlítását, a kivitelezés értékelését,
következtetések és tanulságok levonását, - a korábbi tapasztalatok figyelembevételét a következő feladatsor végrehajtásakor.
Vagyis a végrehajtó funkciók zavartalan működéséhez szükségünk van az ép és érett homloklebenyünkre.
Ma már tudjuk, hogy amit eddig az agyról tanultunk, az nem felel meg a valóságnak. Az agy csodálatos megújulásra képes akár betegségek, sérülések után is. Az idős kor sem jelenti azt, hogy "mindennek vége", feltett kézzel el kell fogadnunk a fizikai és szellemi leépülést. . Ebben segít a homloklebeny tréning gyerekeknek, kamaszoknak, fiatal és kevésbé fiatal felnőtteknek, és az idős korosztálynak.
A homloklebeny tréning egy életen át tartó kaland lehet, újabb és újabb kihívásokkal tartva karban az agyunkban húzódó idegpályákat. A terápia hatására nő az agy éberségi szintje, emiatt javul az információ felvétele, felidézése, feldolgozása, így lassítja az időskori demencia folyamatait is.
Kiknek ajánlom?
Ez a terápia elsősorban olyan gyerekeknek/felnőtteknek ajánlott, akiknek nem részképesség problémák miatt okoz gondot a tanulás, hanem akiknek a feladatok megtervezése, szervezése, összehangolása okoz gondot, ill. akiknek a rugalmas gondolkodás hiánya akadályozza az iskolai (munkahelyi) előmenetelt.
Az ADHD-val, ill. az autizmussal élő gyermekeknél is segítheti a sztereotípiáktól való elrugaszkodást, a figyelemkoncentrációt, viselkedésük összeszedettségét.
A foglalkozások az Alapozó terápiára épülnek, ahol az egyszerűbb feladatoktól haladunk a fokozatosan nehezedő (nem fizikailag), összetettebb feladatokig.
Ha bármi kérdésed van, keress bizalommal!